Nim będzie za późno
Najlepiej zacząć od razu, ponieważ w wieku 2 lat dziecko uczy się rozpoznawać mowę, którą słyszy od urodzenia. Im szybciej zaczniemy oswajać bobasa z kolejnymi językami, tym łatwiej będzie mu przyswajać unikatowe dla danej mowy dźwięki. Najlepszy okres na wychwytywanie fonetyki języka przypada na pierwsze trzy lata życia. Według Francois Thibauta, dyrektora Warsztatów Językowych dla dzieci w Nowym Jorku, człowiek traci zdolność do akwizycji niektórych dźwięków, jeśli nie miał z nimi do czynienia jako dziecko. Wystarczy, by maluch spędzał kilkadziesiąt minut dziennie słuchając nagrań bądź oglądając obcojęzyczne programy.
Stwórz odpowiednie środowisko do nauki
Najważniejsze, by dziecko uczyło się języka od osób, które posługują się nim biegle. Jeśli damy dziecku szansę, by było świadkiem płynnych rozmów, pozwolimy mu przyswajać dźwięki charakterystyczne dla języka i naturalny akcent. Dwu- i trzyletnie dzieci uwielbiają naśladować i powtarzać to, co słyszą. Twoim zadaniem jest zagwarantować, że dziecko będzie miało co kopiować.
Ucz po jednym słówku
Jeśli nie masz ochoty przeprowadzać formalnych lekcji, możesz zainteresować dziecko drugim językiem przez zabawę. Wskaż palcem na krzesło i nazwij je w dwóch językach – twoje dziecko szybko zacznie rozumieć, że jedną rzecz można nazwać na kilka sposobów. Pamiętaj, by tę samą czynność powtarzać za każdym razem, gdy maluch poznaje nowe słówko.
Myśl racjonalnie
Oczywiście, dziecko nie nauczy się języka jedynie przez odsłuchiwanie nagrań i rozmów lub oglądanie telewizji. Taki trening pozwoli jednak rozumieć pewne zwroty w późniejszych etapach nauki. Nie ma się więc co przejmować, że nie utniesz sobie z dzieckiem pogawędki w języku angielskim wieku 3 lat, ale jeśli będziesz co wieczór powtarzać “Good night”, na pewno zrozumie, co masz na myśli.
Jeden język na osobę
Jeśli któreś z rodziców zna płynnie drugi język, spróbujcie to wykorzystać. Niech jeden rodzic komunikuje się z dzieckiem po polsku, drugi po angielsku. Pomoże to dziecku zaobserwować pełen wymiar obcego języka zamiast zamiast jedynie okruchów.
Dziecko miesza języki, to żaden problem
To zupełnie naturalne, że dziecko w młodym wieku myli słówka pomiędzy językami lub nie do końca poprawnie buduje zdania. Ten problem zniknie szybko i nim się obejrzysz, dziecko zacznie rozróżniać oba języki.
Doceń postępy
Mimo że wiele ludzi twierdzi, że nauka dwóch języków w tym samym czasie powoduje opóźnienia w mowie, nie jest to prawda. Twoje dziecko może chwilowo znać trochę mniej słówek w języku polskim niż rówieśnicy, ale jeśli dodasz do nich wyraz angielskie, w ostatecznym rozrachunku to Twoje dziecko będzie miało szerszy zasób słownictwa.
Źródło: parents.com